Odešla jsem. Kdyby mě náhodou vážně někdo hledal....

tevuori.blogspot.cz

Jak jsem se stala medičkou

2. července 2015 v 0:53 | Tevuori
Podtitul - Zápisky o maturitě a dalších komediích.Že bude rok 2015 zlomový, to jsem věděla ještě mnohem dříve než začal.
Že bude hodně náročný mi začalo docházet již na sklonku roku předchozího
Že si během něj projdu emocionální horskou dráhou jsem si uvědomila s prvními jarními květy.

Polovina toho osudového roku je pryč. Pokud dovolíte, budu teď trochu rekapitulovat.

Právě je 00:00, konec prvního července. Definitivně jsme se přehoupli do druhého půlroku. Shodou okolností s osobou mě drahou vzpomínáme: "Bude to už půl roku, co jsme byli na té dýmce, vzpomínáš? Musíme zajít zas." Heh. Šest měsíců. Nevěřím. Dodneška si živě vybavuju, jak špatně mi bylo... Byla zima a venku sněžilo. Já se málo oblíkla a cestou k čajovně vymrzla. Dali jsme si do dýmky zelené jablko a já na pití zelený čaj (zeleného ježka, konkrétně) a k chuti kandovaný zázvor, oboje na zahřátí. Ze začátku čas plynul pohodově, ale pak se mi ozval nedávno přeléčený černý kašel, z dýchacích problémů mi začalo být špatně, zelený čaj to jen umocníl a zázvor vybudil. Lidově řečeno jsem na něj, na chudáka, málem hodila šavli. Tím šel celý večer do háje, až jsem byla ráda, že jsem venku a ani jsem se nenechala odvézt domů, jen ta myšlenka auta mě děsila. Rande snů. Hehe. Vtipná vzpomínka...

...jako by to bylo včera. A přitom je to tak dávno. Co se dělo mezi tím? Obávám se, že mi celý ten půlrok neutěšeně protekl mezi prsty stylem suchého písku. Pár dní na to jsem se začala učit biologii, pak přišla chemie, zároveň tuny příkladů z matiky... Škola se pro mě stala jedinou nutností. Přes den jsem tam fyzicky seděla, odpoledne a večery trávila v knihách. Můžu říci, že poctivě alespoň pětkrát do týdne jsem se učila od začátku března. A přesto jsem nestíhala. Před maturitou jsem ani nejela na dovolenou. Vypila jsem desítky hektolitrů zeleného čaje a coly a zjistila, že závislost na cukru není o moc lepší než kterákoliv jiná. Běžně jsem spala jen dvě, tři hodinky denně. Ne, že bych se učila až do rána. Ale čistě z toho překopání režimu. Psychická únava tisícinsobně převažovala nad fyzickou potřebou vybití energie. Což vedlo ke změnám mého organismu, které mě netěší a se kterými budu ještě dlouho bojovat.

Ale výsledkem úporného snažení byl úspěch. Matika za dva, biola, chemie a čeština suverénní jedničky.
Jakkoliv jsem nesnášela řeči těch, co mě uklidňovali, teď, když to mám za sebou, můžu s čistým svědomím říci, že maturita je fraška. Co je na ní nejtěžší je fakt, že jde o první velkou zkoušku v životě. Překoná-li člověk toto, dostane ji za skvělou známku každý, kdo se donutí si aspoň sehnat otázky a podtrhat nadpisy...
Mé svědomí je čisté. Vím, že jsem uměla vše. Téměř na sto procent. Věděla jsem při samotné zkoušce i víc, než po mě vlastně chtěli. Časový limit mi byl málo. Jakkoliv sebestředně to může znít, myslím, že si ty krásné známky zasloužím. (a ano, věděla jsem Jidáše i Pallas Athénu). V tomto směru jsem opravdu dospěla svému očekávání.

Ovšem inkoust na maturitním vysvědčení mi ještě pořádně nezaschl a já jen shodila sukni a opět zalehla do knih. Čekaly mě přijímací zkoušky v pořádí farmacie - všeobecné lékařství - veterina. Sáhla jsem si na dno, ale nakonec jsem i tu fyziku překonala. Prošla jsem tisíce testových otázek a rychlopročetla nejméně patnáct učebnic. Zjistila jsem, že mé maturitní znalosti jsou žalostně nedostatečné i při výše uvedeném výkonu. Rozšířila jsem botaniku a zoologii asi tak trojnásobně nad úroveň našeho gymnázia. Opět jsem se učila dlouhé a dlouhé hodiny, ale jelikož jsem už měla prázdniny, najednou bylo dost času na psa, bratra, rodinu obecně, cvičení i klavír. Ideální stav, dokonce mě studium bez výhrad bavilo.
Ověřila jsem si, že život je svině. Ale že se dá dobře převézt, máte-li fajn doktorku. Bez ní bych ten náhradní termín na veterině nedostala. Protože krytí zkoušek s jinými na jiné škole na studijním nikoho nezajímá.
Zjistila jsem, že jsem schopná vstávat ve čtyři a v šest už sedět u fakultky v Olomouci.
Nacestovala jsem stovky kilometrů.
A samé takové supr věci.

Výsledek? Nejlepší možný. Přijata všude. (tři výše zmíněné + biochemie bez přijímaček) Nastává dilema. Nadšená rodina valí rady jeden přes druhého. Táhněte do háje. Budu si dělat co chci.
POČÍNAJE ŠESTNÁCTNÝM ZÁŘÍM ZE MĚ OFICIÁLNĚ BUDE ADEPT NA TITUL MUDr.
Proto důsledně doporučuji vyhýbat se vážnějším zdravotním potížím ve spádové oblasti olomoucké fakultní nemocnice, mohlo by se stát, že narazíte na mě.

Rozhodnutí tedy padlo. Můj život se pomalu vrací do běžných kolejí. S pár příjemnými bonusy jako je nový mobil a notebook nebo pocit, že konečně nic nemusím. Můžu číst knížky, opakovat norštinu a věnovat se sama sobě. Jsem smířená a spokojená, po dlouhé době. Ovšem vzadu v hlavě stále hlodá červík ztraceného půl roku života. Co všechno mohlo být v mém soukromí jinak, kdybych na sebe nekladla tak vysoké nároky?

Uplynulý půlrok mi mnohé dal, ale i mnohé vzal. Aktuálně jsem jakoby zaseklá v mezinárodním prostoru letiště, nemůžu tam, ani zpátky. Nicméně můžu říci, že mě toto období zkoušek dospělosti opravdu učinilo dospělejěí, než jsem byla předtím. Hodně jsem se toho o sobě naučila a v mnohém jsem sama sebe překvapila.

Ovšem stále se mi do toho světa dospělých moc nechce....
 


Komentáře

1 Em Em | Web | 17. srpna 2015 v 9:21 | Reagovat

Moc ti gratuluju k maturitě i přijímačkám! :) obdivuju, když někdo dokáže ve škole takhle zabrat, mně se to povede málokdy. A to, co jsi nestihla za ten půlrok, snad můžeš začít dohánět teď :)
Btw, zaujalo mě, že se taky učíš norštinu.. Je to jenom koníček, nebo ji k něčemu potřebuješ? :)

2 Tevuori Tevuori | Web | 22. srpna 2015 v 14:37 | Reagovat

[1]: Děkuji mnohokrát. :) Jo, prázdniny si zatím náležitě užívám.
Norštinu mám čistě jako zájem a koníček, Skandinávie (a Norsko pak speciálně) mě fascinuje a chtěla bych se s jejich kulturou seznámit se vším všudy, včetně jazyka. Bohužel, toho času je málo a jde to hodně pomalu. :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama