Odešla jsem. Kdyby mě náhodou vážně někdo hledal....

tevuori.blogspot.cz

Omalovánka plná snů

22. listopadu 2015 v 21:36 | Tevuori
Může být život bez kouzel magický?


***

Dovolte mi drobnou metaforu. Život, to je omalovánka.

Žijeme si své životy den po dni, hodinu po hodině, minutu po minutě. Jsme taženi spřežením času stále v před takovou rychlostí, až se nám stává, že přestáváme vnímat. Propadáme všednosti. Není to zahanbující. Ani v nejmenším. Všednost tvoří kostru našich životů. Je to opěrný systém, bez kterého bychom se zhroutili, rozplizli na zem a zůstali bezradní pouze s nevědomím začátku a konce. Ostrá linie, která nás takříkajíc drží pohromadě.

Ostré černé linie všednosti dávají životu smysl a tvar. Určují jeho směr a tendence plynutí. I s pevnou oporou se dá v určitém omezeném rozsahu pohybovat, ve své podstatě je však daná. Osudem, vyšší mocí, přírodními zákony... vyberte si sami; na tom nezáleží. Důležité je, že dává našemu bytí určitou dávku jistoty.

A pak je tu sen.

Snění. Hustá mléčná mlha plná neurčitosti. Nekonečně široká substance vyplňující volný prostor mezi liniemi všednosti. Nabízí stovky cest, tisíce obrazů a milióny možností. S každým krokem se z mlhy vynoří něco nečekaného. Fantazii se meze nekladou. Mýlím se, když řeknu, že snění je kořením života?

Ruku na srdce, kořeníte? Ne každý to s kořením umí. Někteří pro jistotu jen solí, jiní si jídlo přebytkem a špatnou kombinací koření znehodnotí. I tou solí se dá mnoho zkazit, naopak ale každý gurmán dosvědčí, že jídlo od mistra kořenáře stojí vždy o stupínek výš, než ty ostatní.

Snění se v životě nevyhne žádný z nás. Stejně jako alespoň občasnému použití soli. Sny nás provázejí noc co noc, bledými barvami zlehka a s bázní vyplňují bílá pole v naší omalovánce. Většina z nich však bledne ještě víc, až za krátký čas vybledne úplně. To udrží bytí v relativně černobílém spektru, posiluje jistotu oporných čar a snadno vsugeruje myšlenku, že bytost kráčí tím správným směrem.

Ale mnoho tím i ztrácí. Člověk to vidí. Vidí, ale opomíjí. Protože ty chvíle po probuzení, doba, kdy barvy blednou a mysl stoupá zpět z hlubin na mlhavých vlnách snění, jsou velmi krátké a podceňované. A je snadné na ně zapomenout. Brát je pouze jako nutnou fázi přechodu. Ne jako dar, kterým ve skutečnosti jsou. Dar procitnutí, čistého vidění neomezeného oporou všednosti.

Noční snění je však jen pouhopouhým zlomkem, jen ochutnávkou toho, co je nabízeno. Opravdovou sílu snu lze pocítit jen za plného vědomí. Prostřednictvím knihy, meditace, hudby, filmu nebo jen tak o samotě se svou vlastní myslí. Teprvé snění s otevřenýma očima je tou pravou podstatou cesty k naplnění. Ponořit se do hloubky snu natolik, že zmizí hranice mezi realitou a fantazií....

Lidé sněte. Uvědomte si sílu snění. Vychutnejte si ten pocit. Naučte se přijímat, co vám sen nabízí. Protože hloubka a síla vybarvené omalovánky nezná hranic. Každý plně prožitý sen je sytá barva, která život zobrazuje v novém světle. Nový druh koření v oblíbeném pokrmu. Široká paleta barev dává vyniknout detailům, na světlo světa se tak dostávají dříve neviděné skutečnosti.
Objeví se nové možnosti nahlížení na svět. Posune se shcopnost chápání a vytříbí se všechny smysly.

Barevné sny vtisknou černobílému životu plastičnost, dodají kouzlo a tu správnou vyváženou chuť.***

Může být tedy život bez kouzel magický?
Tvrdím, že ano. Stačí štětec, paleta barev dle libosti a trochu toho správného koření.

Ať jsou vaše životy kouzelné, jak to jen půjde.
 


Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 1. prosince 2015 v 20:12 | Reagovat

Snění nám napomáhá si ujasnit, po čem vlastně toužíme :) Je to nádherná činnost, přichází odtamtud mnohdy hodnotné vize :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama